Pētījumi Projekti Visi Projekti
Projekti

Ātrās saites

DNS, RNS, proteīnu, peptīdu un mazmolekulāro medicīnisko preparātu piegādes sistēmas izstrādāšana

Finansētājs: Valsts pētījumu programma "Jaunu profilakses, ārstniecības, diagnostikas līdzekļu un metožu, biomedicīnas tehnoloģiju izstrāde sabiedrības veselības uzlabošanai"

Periods: 2010-2014

Apakšprojekta vadītājs: Dr. biol. Tatjana Kozlovska, Dr. chem. Regīna Renhofa

Dr. chem. Regīna Renhofa

Mērķis: Radīt specifiskas piegādes sistēmas, kas nodrošinās DNS, RNS, proteīnu, peptīdu, mazmolekulāro un neorganisko materiālu transportēšanu uz eikariotu šūnām in vitro un in vivo

Uzdevumi Uz pašsavākties spējīgā bakteriofāga GA apvalka proteīna bāzes izveidot himērās vai mozaikālās vīrusiem līdzīgās daļiņas, aprīkotas ar īpašām adresēm specifiskai mijiedarbībai ar šūnu kultūrām (2010.gadam).Turpmāk- pētīt šādu daļiņu izmantošanas iespējas kā piegādes vektorus, caur disociacijas-reasociacijas-pakošanas mehānismiem. Iesaistīt arī uz hepatīta B vīrusa core proteīna bāzes veidotās VLD.

Rezultāti 2010. gadā: Iegūtas kopā 26 vien- un divgēnu konstrukcijas, starp kurām viengēnu bija paredzētas himēro proteīnu - adreses sekvence-GA apvalka proteīna sekvence – ekspresijai, bet divgēnu konstrukcijās vienlaicīga normāla GA apvalka proteīna un himēro proteīnu ekspresijai. Tika ieviestas trīs adreses- transducējošā HIV-1 TAT (14 aminoskābes), cita transducējošā t,s, PTD4 (11 aminoskābes) un nespecifiskā receptoru liganda 21 aminoskābi garš fragments no virālā iekaisuma proteīna vMIPII. Ekspresējot E.coli un raugā un izpētot VLD rašanos, noskaidrojās, ka izvēlētās adreses iespējams ievietot VLD tikai mozaikālo daļiņu veidā. Uzstrādei un tālākai izpētei atlasītas 4 konstrukcijas: viena ar TAT, viena ar PTD4, un divas ar vMIPII sekvenci.Mājas lapas izstrādi finansēja ERAF 2.1.1.2. aktivitātes projekts Nr. 2010/0196/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/004 "Latvijas biomedicīnas pētījumu integrācija Eiropas zinātnes telpā".