Sākumlapa Jaunumi
Sākumlapa

Vīrusu elegance

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors Jānis Kloviņš un viņa zinātnieku komanda palīdz radīt vakcīnu pret Covid-19. Kloviņa laboratorijā tiek izstrādātas arī pilnīgi jaunas smago slimību ārstēšanas metodes.

2020

Vakcīna pret koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19”

Vairāki akadēmiķi pieļauj, ka vakcīnu pret “Covid-19” izstrādās jau pēc infekcijas uzliesmojuma beigām

2020

LZA notiks akadēmiska diskusija par koronavīrusu «COVID-19»

Intervija ar I. Kalviņu un K. Tāru

Aizliegtais paņēmiens. «Koronavīruss»

Kaspars Tārs raidījumā Aizliegtais paņēmiens stāsta par Koronavīrusu

2020

seminārs “Ētiski un sociāli atbildīga pētniecības biobanku pārvaldība Baltijas valstīs”

Atjaunota programma 19. martā noteikošajam semināram par ētiksu biobanku pārvaldību Baltijas valstīs

Aicinām ekspertus un pētniecības biobanku pārstāvjus apmeklēt starptautisku semināru “Ētiski un sociāli atbildīga pētniecības biobanku pārvaldība Baltijas valstīs”, kas notiks Latvijas Universitātē 2020. gada 19. martā.

Kaspars Tārs par koronavīrusa izcelsmi

Kaspars Tārs raidījumā Ziņas ASAP stāsta par Koronavīrusu "Covid-19" izcelsmi

2020

Koronavīruss turpina izplatīties. Ieteikumi, lai no tā izvairītos

Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošā pētniece profesore Vaira Īrisa Kalniņa, Latvijas Universitātes bioloģijas profesors, vīrusu pētnieks un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs studiju direktors/vadošais pētnieks Kaspars Tārs un Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis, ētikas komisijas priekšsēdētājs, žurnālu „World Medical Journal " un „Latvijas Ārsts” galvenais redaktors Pēteris Apinis raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta par Koronavīrusu "Covid-19".

Baktēriju dzīvesstāsts

Latvijas pētnieki pirmoreiz pasaulē fiksējuši baktēriju šūnas sastāvdaļas – mikronodalījumu, kuram tālāk varētu būt plašs pielietojums jaunu vielu sintēzei vai toksisku vielu noārdīšanā.

Skolēnu ekskursija BMC

Pagājušajā ceturtdienā 20. februārī BMC viesojās jaunieši no Rīgas Juglas vidusskolas medicīnas pulciņa. Pulciņu apmeklē dažāda vecuma pamatskolas jaunieši, kuriem ir padziļināta interese par cilvēka uzbūvi, veselību un zinātni. Jaunieši bija sagatavojuši un uzdeva daudzus interesantus jautājumus, kā arī ar lielu interesi apskatīja, kā norit darbs BMC šūnu bioloģijas laboratorijā.

2020

LU un BMC pētnieki noskaidrojuši baktēriju mirkonodalījumu 3D struktūru un pašsavākšanās principus

Latviešu pētnieki pirmoreiz pasaulē fiksējuši baktēriju šūnas sastāvdaļas – mikronodalījumu, sauktu arī par mikrokompartmentiem, 3D struktūrattēlu. Ar Latvijas Universitātes (LU) fonda mecenāta “Mikrotīkls” atbalstu LU un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC) pētnieki noskaidrojuši principus, pēc kādiem šie mikronodalījumi organizējas, un vizualizējuši to 3D struktūru. Atklājums ir publicēts augsta līmeņa zinātniskajā žurnālā “Nature Communications”.

2020

Iegūts augstākais vērtējums starplaboratoriju kvalitātes pārbaudē par DNS izdalīšanu no audu paraugiem

Genoma centrs veicis kvalitātes novērtējumu metodei, ko izmanto DNS izdalīšanai no audzēju audiem. Piedaloties starplaboratoriju kvalitātes testēšanā (Biospecimen Proficiency Testing) 2019./2020. gada ciklā, šī metode ieguvusi sertifikātu ar augstāko iespējamo vērtējumu par DNS izdalīšanu no audiem, kas tiek izmantota Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes pētījumspecifisko paraugu apstrādē. Šis ir būtisks apliecinājums Genoma centra un Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes paraugu kvalitātes standartiem un iespējām attīstīt audzēja audu DNS pētniecību Latvijā.

2020

Nozīmīgāko sasniegumu zinātnē apbalvošanas ceremonija

2020. gada 6. februārī Latvijas Zinātņu akadēmijā norisinājās 2019. gada nozīmīgāko sasniegumu zinātnē autoru un autoru kolektīvu apbalvošanas ceremonija, kurā piedalījās izcilāko sasniegumu autori un autoru kolektīvi, valsts un valdības amatpersonas, uzņēmēji, akadēmisko aprindu, zinātnisko institūciju un sabiedrības pārstāvji.

2020

Lekcija: „Vēža paradoksi un jauns vēža hemorezistences mehānisms ”

14.02.2020. BMC mazajā zālē plkst. 14.30-15.00 notiks Katrīnas Ērenpreisas lekcija

2020

Latvijā atklāj jaunu slimību un gēnu mutācijas, kas to izraisa

Rīta Panorāmā turpinās sižetu sērija par nozīmīgākajiem aizvadītā gada sasniegumiem Latvijas zinātnē. Šoreiz Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieku atklājums par jaunu slimību un gēnu mutāciju, kas to izraisa.

JAN
2020

Pierāda zarnu trakta baktēriju ietekmi efektīvākai diabēta ārstēšanai

Mūsu organismā mitinās miljoniem dažādu baktēriju. Latvijas Biomedicīnas pētījumu centrā pēc vairāku gadu ilga darba izdevies pierādīts, kā cilvēka zarnu traktā sastopamās baktērijas ietekmē 2. tipa cukura diabēta pacientu ārstēšanu.